NAVIGACEAKTUALITY

Žulový Stalin. Osudy pomníku a jeho autora
AUTOR: Cainer, Rudla

Anotace:

Poprvé uveřejněná fakta o stavbě a následné demolici největšího žulového pomníku v Evropě, postaveného na Letenské pláni v Praze a odtajněné protokoly o sebevraždě autora pomníku akad. sochaře Otakara Švece.

Jak Stalinovi velikému a ocelovému postavili v Praze monument žulový a největší, o tom vypráví kniha, která přísně vzato není historickým dokumentem, i když na skutečných událostech, v celku i v detailech, staví. Příběh mnoha postav, z nichž nejtragičtější je ta ústřední, autor vítězného návrhu akademický sochař Otakar Švec, je také příběhem dvojího ponížení umělců a realizátorů: vnucení státní zakázky (diktované ovšem stranickým vedením) a záhy rozboření hotového díla, které spolykalo mnoho cenného materiálu, finančních prostředků a tvůrčí i fyzické energie tisíců lidí. Monstrum nad Vltavou bylo stejně obtížné postavit, jako ho po sedmi letech likvidovat.

R. Cainer vychází ze studia dobových materiálů, ať zveřejněných nebo jen archivovaných (teprve nedávno byly odtajněny a badatelsky zpřístupněny protokoly z vyšetřování smrti sochaře Otakara Švece a jsou zcela novým a dosud nezpracovaným pramenem). Měl také možnost vyzpovídat několik sochařů, přímých účastníků stavby. Z toho všeho a autorovy vypravěčské invence vznikl poutavý a zároveň poučný děj, který se čte jedním dechem.

Poznámka:
Kniha Žulový Stalin získala dvě nominace v anketě LN Kniha roku 2008:

Jana Klusáková, ČRo-Radiožurnál: "Povinná četba před volbami."

Mariusz Szczygieł, polský novinář, autor bestselleru Gottland: "Říkám konečně! Ta knížka opravdu chyběla."

Na motivy knihy natočil Viktor Polesný film Monstrum, který měl televizní premiéru v neděli 28. 5. 2017 na ČT1 (o natáčení více na iDnes.cz).

EDICE: Beletrie a literatura faktu
FORMÁT: váz., formát 150x206 mm, 280 s.
ISBN: 978-80-86078-86-1
CENA: 348 Kč (cena v e-shopu 298 Kč)

RECENZE:
Recenze knihy na ČT24 + video rozhovoru s akad. sochařem Josefem Klimešem

Před 60 lety začala na Letné stavba Stalinova pomníku (Český rozhlas, 2012)

Tato publikace nese v současnosti označení TIP NAKLADATELE.

VYHLEDÁVÁNÍ


VYDANÉ KNIHY